KONST / Ramar / Skålar 7165184
*
nr 716 5184
Skålar
1 par, nysilver, på marmorsockel, priser, höjd: 10
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 september 2011
kl 18:16:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/9 00:09:44
1
Vinnande bud
25/9 21:35:34
2
150 kr
26/9 00:01:48
3
250 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: marmorsockel nysilver pläter priser ramar skålar
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:13
-
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:40
-
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:43
-
6706 Skålar
8 st, Rörstrand, Filippa K, porslin. Diameter: 12,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:52
*
Skålar
nr 716 5184
Skålar
1 par, nysilver, på marmorsockel, priser, höjd: 10
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 september 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/9 00:09:44 | 1 | Vinnande bud |
| 25/9 21:35:34 | 2 | 150 kr |
| 26/9 00:01:48 | 3 | 250 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: marmorsockel nysilver pläter priser ramar skålar
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:13 -
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:40 -
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:43 -
6706 Skålar
8 st, Rörstrand, Filippa K, porslin. Diameter: 12,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:52



